Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons Cookie beleid

Accepteer cookies

Zonnebaars: plaag in onze kolk

terug naar overzicht

Zondag, 9 augustus 2020

Helaas zitten er zonnebaarsjes in onze kolk. De zonnebaars is een hele mooie vis om te zien, maar de vis is een echte rover. De zonnebaars zorgt voor een slachting onder de watermacrofauna, amfibieën en inheemse vissoorten. De zonnebaars is een invasieve exoot en dus een ongewenste vis in onze kolk. De zonnebaars is opgenomen in de Unielijst van invasieve exoten. Binnen Europa en Nederland is er een verbod op bezit, handel, kweek, transport en import. Het komt echter regelmatig voor dat deze vissoort wordt gevangen. Wat moet je er dan mee doen? Wat je er niet mee mag doen is terugzetten in de kolk.

De zonnebaars komt van nature voor in het oosten van Noord-Amerika, van Canada tot aan Florida. De vissoort is als siervis in aquaria naar Europa gebracht. In gevangenschap plant de vis zich echter zeer snel voort. Het gebeurt dus regelmatig dat mensen de vissen uitzetten in een sloot, omdat ze er teveel hebben. En daar gaat het mis.

De zonnebaars voedt zich met eitjes van amfibieën en vissen en met jonge amfibieën en vissen. Daarnaast voedt de zonnebaars zich met watermacrofauna – de kleine ongewervelde dieren. Uit onderzoek in Brabantse vennen is gebleken dat in wateren met veel zonnebaarzen de dichtheid aan ongewervelde dieren 83% lager is dan in vergelijkbare wateren zonder zonnebaarzen! Sommige soortgroepen bleken zelfs volledig verdwenen te zijn.De zonnebaars is een invasieve exoot en mag niet in de kolk voorkomen

Euthanaseren
De zonnebaars is dus een invasieve exoot en mag dus niet voorkomen in de kolk. Wanneer je een zonnebaars vangt moet je deze op een humane manier doden. 

Meer informatie
Via de volgende sites kun je meer informatie vinden over de zonnebaars en de schadelijke gevolgen van de aanwezigheid van deze invasieve exoot: